سئو چیست؟

سئو مخفف Search Enginge Optimization  و به معنی بهبود موتور جستجو است. خب این تعریف رسمی رو ول کنید. ببینید جواب سوال سئو چیست؟ یک جمله‌ست:

مجموعه فعالیت‌های که مدیر یک وب سایت (فعالیت‌های قانونی و طبیعی) برای بالابردن تعداد بازدیدکنندگان و همچنین کیفیت ترافیک ورودی به سایت رو انجام میده رو سئو میگن. مثلا همین الان بنده در حال نوشتن این مطلب هستم که شمای بازدید کننده رو به سایتم بیارم  و شمارو اینجا نگه دارم، خب این فعالیت من یکی از کارهای سئو است.

نکته: این که شما الان در حال حاضر وب سایت ما را در صفحه اول برای جستجو “سئو چیست؟” می‌بینید، یعنی اینکه من کلی فعالیت انجام دادم که وب سایت رو آوردم صفحه اول، به این فعالیت‌ها سئو میگن. برخی از این فعالیت‌های ما:

  • بهبود سرعت سایت (خودش کلی داستان داره)
  • تولید محتوای طبیعی (غیر کپی)
  • بهینه سازی کد‌های سایت
  • بهبود نسخه موبایل

خواندن “چگونه سایتم را به صفحه اول بیارم” را از دست ندهید

سئو چگونه کار میکند؟ (چه کارایی اون پشت انجام می‌گیره)

سئو چگونه کار می‌کند یعنی چی؟ ببینید منظورمون اینه که اون پشت (داخل موتورهای جستجو) چه کارایی انجام میشه که موتور جستجو یک سایت رو به عنوان سایت سئو شده در نظر می‌گیره و انو میاره صفحه اول.

ببینید موتور جستجو که بهش Search Engine میگن (مثلا موتور جستجو گوگل) یک عنکبوت خزنده داره که بهش میگن کراولر (Crawler یعنی همون خزنده). این خزنده وارد دنیای اینترنت میشه و به تمامی سایت‌ها سرک می‌کشه.

سپس خزنده شروع میکنه به جمع آوری اطلاعات از یک سایت که داخلش هست، مثلا اینکه اون سایت در مورد چی هستش، به چه زبونی هستش، مطالبش، لینک‌هاش و کلی اطلاعات دیگه.

الگوریتم خزنده گوگل-کراولر

خزنده گوگل

بعدش خزنده اطلاعات جمع شده رو میفرسته به الگوریتم موتو جستجو و به اطلاعات هر سایت تو موتور جستجو نمره داده میشه.

اینکه چه نمره‌ای توسط موتور جستجو برایچه فعالیتی داده میشه بحث مفصلی است که یکمم رازآلود هستش که تو یک پست جداگانه براتون میگیم که چی به چیه